Homologacja opon to nic innego jak „uszycie ich na miarę” wobec wymogów danego producenta samochodów. Homologacja rozpoczyna się od współpracy firm oponiarskich z producentem aut, który zaleca dostosowanie ogumienia w pierwszym montażu do konkretnych cech i właściwości pojazdu.
W wielu przypadkach możemy nawet znaleźć zalecenia, które warunkują gwarancję auta. Aby utrzymać ciągłość gwarancji, należy wybrać opony homologowane konkretną marką. Innymi słowy, producent ma prawo zapewniać o konkretnych osiągach i właściwościach naszego auta tylko i wyłącznie przy użyciu homologowanych opon. Oczywiście, takie sytuacje mają głównie miejsce w autach sportowych, wyczynowych czy luksusowych.
W przypadku standardowych samochodów, homologacja opon nie zawiera znaczących zmian konstrukcyjnych, tylko bardziej odnosi się do poziomu komfortu jazdy, spalania czy skali hałasu.
Jak znaleźć informacje na temat homologacji i jakie występują jej rodzaje?

Możemy rozróżnić głównie trzy typy homologacji:
- Obowiązkowa – opony zamontowane muszą być wyłącznie w samochodach homologowanej marki.
- Techniczna – opony można zastosować w różnych pojazdach, ale zachowując pewne parametry techniczne, aby spełnić warunki producenta.
- Dowolna – brak przeciwwskazań do montażu dowolnego ogumienia w danym pojeździe.
Warunki homologacyjne zawarte są w instrukcji obsługi, a także można je otrzymać w dowolnym autoryzowanym serwisie. Każda marka stosuje swoje własne sygnatury, które w formie różnorodnych kombinacji cyfr i liter tworzą właściwe oznaczenie.
Bez wątpienia, aby poprawnie rozszyfrować daną homologację, przyda się odrobina fachowej wiedzy. Przykładowo, opony z homologacją BMW i MINI w swojej sygnaturze zawierają gwiazdkę „ * ”, natomiast Mercedes oznacza je jako „M0, M01, M0E”.
Czym różni się dedykowane ogumienie od zwykłego?

Pomysł jest prosty: producent, pod kątem specyfikacji konkretnego samochodu, dobiera właściwą rzeźbę bieżnika, wewnętrzną konstrukcję czy też mieszankę gumową. Na podstawie wielogodzinnych prób i testów, stworzenie finalnego ogumienia wykaże określone właściwości jezdne, zwłaszcza w autach z napędem 4×4, gdzie sama szerokość kół może się różnić, aby zespół napędowy spełnił oczekiwania producenta.
PODSUMOWANIE
Wybierając opony, zawsze warto pamiętać o sprawdzeniu, jaka homologacja jest ujęta w naszym pojeździe. Zachowując odpowiednie parametry, mamy pewność, że komfort i bezpieczeństwo będą zachowane, a co więcej, systemy asystujące również będą działać właściwie.
Na koniec, warto mieć na uwadze ewentualne wymogi leasingodawcy lub wynajmującego, który może nakładać dodatkowe zalecenia techniczne dotyczące opon. Oczywiście, w autach kilku- lub kilkunastoletnich, po zakończeniu gwarancji, można pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze opon. Należy jednak pamiętać, że parametry mogą odbiegać od deklarowanych przez producenta, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na pogorszenie właściwości jezdnych.